Na jakich zasadach działają reaktory biologiczne?

Na jakich zasadach działają reaktory biologiczne?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż biologicznej oczyszczalni ścieków. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie zapewnia niezwykłą wygodę użytkowania. Wszędzie tam, gdzie nie można przyłączyć budynku do miejskiej kanalizacji właśnie przydomowa oczyszczalnia ścieków sprawdzi się najlepiej. Czas poznać jej zalety i dowiedzieć się jak działa.

Jak działają oczyszczalnie biologiczne?

Zacznijmy od tego, że w przeciwieństwie do tradycyjnego szamba przydomowej oczyszczalni ścieków nie trzeba tak często i regularnie opróżniać. Także sama zasada działania jest inna. Oczyszczalnie biologiczne pracują dwuetapowo. Pierwszy etap odbywa się w warunkach beztlenowych. Wtedy też dochodzi do podziału ścieków na sole mineralne oraz związki rozpuszczalne w wodzie. Druga faza odbywa się już w warunkach tlenowych. Wtedy też dochodzi do neutralizacji klarownych związków. Co istotne biologiczna oczyszczalnia ścieków w żaden sposób nie narusza równowagi ekologicznej. Oznacza to, że ścieki są już tak dobrze oczyszczone, że odprowadzenie ich, choćby do rowu melioracyjnego, gruntu bądź rzeki nie powoduje skażenia czy też zanieczyszczenia. Choć koszt bio oczyszczalni jest wyższy niż w przypadku tradycyjnego szamba, to jednak zyskuje się niezwykły komfort. Zasadniczo przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków jest niemal bezobsługowa, nie trzeba też wykonywać regularnych wywozów nieczystości co wiąże się z kosztami, a więc inwestycja szybko się zwróci.            

Bio oczyszczalnie przydomowe – na jakich terenach mogą być umieszczane?

Wybór domowej oczyszczalni biologicznej zapewnia użytkownikom wygodę oraz bezpieczeństwo, ale jednak trzeba pamiętać o odpowiednim montażu oraz warunkach terenowych. Warunki gruntowo-wodne są jednak ważne głównie w przypadku oczyszczalni z drenażem rozsączającym. W takim przypadku należy zlecić przeprowadzenie badań dotyczących przepuszczalności gruntów. Jeżeli nie będzie można ułożyć typowego drenażu rozsączającego, to można zastosować kopiec filtracyjny bądź złoże piaskowe. Tam, gdzie występuje wysoki poziom wody gruntowej, najlepiej sprawdzą się biologiczne oczyszczalnie ścieków z drenażem w nasypie lub rozsączaniem podpowierzchniowym. W przypadku gleb, które dobrze przepuszczają wodę i mają przy tym niski poziom wód podskórnych, można zastosować oczyszczalnie z drenażem rozsączającym bądź tunelem rozsączającym, natomiast w miejscach, gdzie gleba nie tylko dobrze przepuszcza wodę, a wody podskórne znajdują się minimum 2,5 m pod poziomem, gruntu sprawdzą się oczyszczalnie z opcją odprowadzania oczyszczonych ścieków do studni chłonnej.

Oczyszczalnia biologiczna może być ulokowana blisko domu, przy czym trzeba pamiętać, że przy wyborze lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków należy zdecydować się na takie miejsce, które pozwoli zachować odległości od innych obiektów wymagane przepisami. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że wentylacja wysoka kanalizacji musi znajdować się minimum 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych. Jeżeli nie można spełnić tego warunku, to osadnik musi być oddalony co najmniej 5 metrów od budynku. Głębokość posadowienia osadnika wynosi zazwyczaj od 30 do 50 cm poniżej powierzchni terenu. Jednak na tym etapie trzeba jeszcze wziąć pod uwagę głębokość wylotu instalacji kanalizacyjnej. Może się bowiem okazać, że zbiornik będzie trzeba zamontować głębiej. Jeżeli szukacie wysokiej jakości oczyszczalni biologicznej, to doskonałą ofertę znajdziecie na stronie: https://xymen.pl/11-oczyszczalnie-biologiczne.             

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – czy warto w nią zainwestować?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie niezwykle wygodne oraz zapewniające komfort użytkowania. Przy odpowiedniej eksploatacji nie trzeba obawiać się nieprzyjemnych zapachów. Nie trzeba również systematycznie wywozić ścieków, a więc po kilku latach inwestycja się zwróci. Można też zaoszczędzić sporo czasu, gdyż mając przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków, nie trzeba dokonywać absorbujących zabiegów konserwacyjnych. Zasadniczo wystarczy tylko regularnie do kanalizacji wrzucać specjalne bakterie oraz enzymy. Oczyszczalnia ścieków jest również nieawaryjna. Szacuje się, że może pracować nawet 100 lat. Oczywiście warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że jest to rozwiązanie ekologiczne, a więc przy prawidłowym montażu nie trzeba obawiać się, że dojdzie do skażenia gleby czy wód gruntowych. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment